Opis
ORGANIK je najsličniji proizvod več poznatom BIO VIT CLEAN u također odlično dijeluje protiv varoje destructor , vapnenasto legla , nozemoze
- Nakon 7 godina primjene i preko 5 000 tretiranih košnica . Djeluje čak i na visokim temperaturama do 25 C te ima produženo dijelovanje i do 7 dana .
- Preparat se pokazao kao jedino potrebno sredstvo uspiješno kod tretmana u prolječe te u ljetnom a i u zimskom tretmanu protiv varoje destructor . Prvi puta je upotrebljeno 2015 g . Eterična ulja i ljekovito bilje imaju odličan učinak kod suzbijanja krečnog ( vapnenastog ) legla . Čak i pčelinje zajednice takozvani inkubatori varoje destructor nakon tretmana i velikog pada varoje se odlično razvijaju u proljeće .
U ORGANIKU su voda šećer 3 org. kiseline, eterična ulja, ljuta paprika , ljekovito biljke, propolis otopina, vitamini i prehranbeni aditivi. Ukupno 25 stavki .Sve je to sastavni dio hrane i pića koji su u širokoj u potrebi. Ja savjetujem da dok se pčele tretiraju da im se u to vrijeme daje malo sirupa. Ako ima malo paše onda ne treba sirup. Najbolji rezultati se postišu kada uklonimo pčelinje leglo iz košnice jer varoja nema se gdje sakriti . ( pogledajte taj oglas , izolatori jedno ili tro okvirni te blokatori za pčelinju maticu )
ORGANIKOM je organsko sredstvo u primjeni po broju tretiranja i količini . Nije štetno ako se pređu popisane doze prilikom tretiranja. Dobra diagnostika omogučava racionalno korištenje. Nakon tretmana ORGANIKOM u medu ne nalazimo nikakve rezidue.
Djelovanje:
- Protiv parazita, ( Varroa destruktor i Akaroza)
- Protiv bakterija, ( široki spektar )
- Protiv virusa, ( večinu virusa )
- Protiv gljivica, ( krečno – vapneno leglo )
- Poboljšava higijenu pčela, ( čišćenje košnice i bolesnog legla )
- Povećava radnu aktivnost pčela,
- Produljuje život pčela i poboljšava probavu, ( Nozemoza )
- Poboljšava cirkulaciju.
- Poboljšava izmjenu tvari,
- Povećava zaleganje pčelinje matice ,
- Povećava rad i lučenje žlijezda.
- Repelent. ( odbija krpelje i remeti njihov razvoj )
SASTAV: Extrekat ljekovitog bilja,eterična ulja,ljuta paprika , nosioci dijelatne tvari,organske kiseline,osviježivači , glicerin,propolis,emulgatori.Pčele se tretiraju 3 – 5 ml po ulici .Tretiramo samo pčele koje se nalazi u plodištu . Pod jednom ulicom podrazumjeva se 1 ulica gusto zaposjednuta pčelama na LR , DB ili drugim okvirima . Ukoliko imamo 2 plodišna nastavka količina se rasporedi na 2 plodišna tijela . Moguče je tretirati samo jedno plodišno tijelo zatim če pčele prenjeti kontaktno na sve pčele u košnici .
Ljetni tretman : tada su pčele obično raspuštene tako da treba približno utvrditi broj punih ulica sa pčelama. Posebno kod mladih rojeva koji se nalaze u jednom tijelu .
Te je preporuka sa dozatorom preciznije izvršiti tretman ORGANIKOM .
TRETIRANJE PČELJINJE ZAJEDNICE : može se obaviti proljetno tretiranje 1-3 x počevši od 01.04 tekuče godine ,osnovni tretman ljeto/jesen 4 x svakih 6 – 10 dana ,
zimski tretman bez legal 1x , obično sačekamo 10 dana nakon što leglo stane kako bi sva varoa izašla iz legla. Poželjno je da imao antivaroznu podnicu ( AV) . Prilikom osnovnog, ljetno/jesenji tretmana , one pčeljinje zajednice koje i nakon zadnjeg tretmana pokažu pad večeg broja varoe ( inkubatori ) treba nastaviti tretirati .
Uz dobru diagnostiku , optimalne uslove u ljetnom / jesenskom može se smanjiti broj tretiranja na manje od 3 x I još jedan na inkubatore kao i količina ali ne manje od 3ml po ulici. Ukoliko imate stvarni uvid u stanje varoe u pčeljinjoj zajednici količina po jednoj ulici se može smanjiti . Posebno u period kada se smanjuje količina poklopljenog legal . Tretiranje se može vršiti tokom cijelog dana s tim da je bolje kasno naveče ili rano ujutro kada su sve pčele na okupu . Kod zimskog tretmana poželjno je sadržaj blago zagrijati na temperature tijela . Osobna iskustva su mi pokazala da na temperaturama od 5-8 C i velikoj vlagi u zraku preko 80 % se postižu najbolji rezultati u zimskom tretmanu .
Sadržaj u boci prije svake upotrebe dobro protresti. Tečnost koja se ne potroši držati na tamnom i hladnom mjestu dobro zatvorena . Kada se boca otvori najbolje upotrijebiti u roku od 6 mjeseci . Uz bocu dobijete čep za tanki mlaz koji ima malu rupicu kako bi precizno dozirali raspoređivanje tekučine po pčelama koje se nalaze u ulicama .
Također vam preporučujemo dozator sa kojim možete brzo i efikasno tretirati vaše pčele.
https:/trgovina/automatski-dozator-oksalne-kiseline/ ( automatski dozator oksalne kiseline )
…………………………………………………………………………………………………………………………..
O NOZEMOZI CERANI :
http://www.pcela.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=1222
Kada je u pitanju varooza, treba naglasiti dobru suradnju u vezi istraživanja na kontroli i suzbijanju varooze između istraživača s Agronomskog fakulteta u Švedskoj, Savjetodavne službe i pčelara, a osnovni koncept je uklanjanje poklopljenog trutovskog legla u proljeće/rano ljeto, praćenje prirodnog pada varoe u lipnju, tretiranje mravljom kiselinom odmah nakon vrcanja meda (ako je potrebno) i konačno – primjena oksalne kiseline kasno u jesen. A osim tretmana, pčelarima se savjetuje da naprave određeni broj nuklusa svake godine. Isto tako, istraživanja o kontroli varoe provedena su svake godine od 1997. godine, a udio zajednica koje su tretirane Apistanom je smanjen tijekom godina te je u 2010. godini iznosio 33 posto.
Nakon ove izvrsne prezentacije, uslijedilo je jednako zanimljivo i aktualno predavanje o učinkovitosti tretiranja „tihog ubojice“ – nozemoze, fitofarmakološkim pripravcima koje je održala doc. dr. sc. Ivana Tlak Gajger te je na početku izlaganja pojasnila kako je nozemoza jedna od najopasnijih nametničkih bolesti odraslih pčela, a uzrokuje je unutarstanična mikrosporidija iz roda Nosema. Uzročnici primarno prazitiraju u epitelnim stanicama srednjeg crijeva pčele – što dovodi do njihova propadanja te stvaranja spora kojima se bolest prenosi. Pčele prerano postaju sakupljačice, što za sobom povlači posljedice koje dovode do slabljenja pčelinje zajednice ili čak njenog propadanja. Budući da važeća zakonska regulativa u EU i RH ne dozvoljava uporabu fumagilina i antibiotika za tretiranje pčelinjih zajednica, naglasila je doc. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, u istraživanju je korišten fitofarmakološki preparat Nozevit – prirodni pripravak proizveden u obliku vodene otopine biljnih polifenola, koji je odobren u EU i registriran kao „partner u suzbijanju nozemze“ te je utvrđeno da djeluje na smanjenje broja spora uzročnika tijekom tretiranja oboljelih pčelinjih zajednica. Cilj ovog istraživanja bio je, dakle, utvrditi utjecaj primjene fitofarmakološkog pripravka Nozevit na broj spora N. ceranae u srednjem crijevu medonosnih pčela tretiranih na četiri različita načina, kazala je veterinarska stručnjakinja Ivana Tlak Gajger i prisutnima iznijela zaključke istraživanja.
Budući da je medonosna pčela značajan čimbenik hranidbenog lanca, posljednjih je godina postala predmet mnogih istraživanja na području biomedicine i poljoprivrede, napomenula je doc. dr. sc. Ivana Tlak Gajger.
Tako je u uzorcima pčela sakupljačica iz svih pokusnih pčelinjih zajednica u kojima je primjenjen Nozevit smanjen broj spora N. ceranae u odnosu na kontrolne skupine, te u odnosu na početno uzorkovanje. Isto tako, u pokusnim pčelinjim zajednicama u kojima jeNozevit primjenjivan u šećernom sirupu prihranom u hranilicama 30. dan nakon početka tretiranja – broja spora N. ceranae je smanjen za 88,5 posto u odnosu na početno uzorkovanje, dok je u pokusnoj skupini pčelinjih zajednica tretiranih šećernim sirupom s dodatkom Nozevita primjenjenog prskanjem izravno po pčelama 40. dan nakon početka tretiranja – broj spora N. ceranae smanjen za 81,92 posto u odnosu na početno uzorkovanje. U pokusnim pčelinjim zajednicama u kojima je Nozevit primjenjivan u peludnim pogačama 20. dana nakon početka tretiranja – broj spora N. ceranae je također smanjen za 96,70 posto u odnosu na početno uzorkovanje. U pokusnoj skupini pčelinjih zajednica tretiranih šećernim sirupom s dodatkom Nozevita primjenjenog putem aerosola 10. dan nakon početka tretiranja – broj spora N. ceranae je pak smanjen za 78,40 posto u odnosu na početno uzorkovanje. Na kraju je Ivana Tlak Gajger još kazala da su PCR rezultati umnažanja sa specifičnim parom početnica svih pretraženih uzoraka pčela bili pozitivni na prisustvo nametnika N. ceranae.
Moja preporuka za suzbijanje N. ceranae :
https:/trgovina/kas-81-sa-timolom-3-x-koncentrat-500-ml/
https:/trgovina/kas-81/
Vapneno (Krečno) leglo STOP
Sanacija vapnenog legla (Ascosphaera apis)
Bolest pčelinjeg legla izazvana gljivicom Ascosphaera apis, javlja se u radiličkom i trutovskom leglu. Bolest na leglo prenose pčele hraniteljice,a može biti zaražena i matica. Ako se i pojave spore gljivice Ascosphaera apis u košnici ne znači da će doći do zaraze pčelinjeg legla. Da bi se bolest pojavila moraju se ispuniti neki preduvjeti koji pogoduju klijanju spora i stvaranju bolesti vapnenog legla. Nepovoljni uvjeti u košnici su: povećana vlaga, loša hrana (prevelika količina meda nastalog od saharina), manjak bjelančevina (nedovoljna količina perge u košnici), slaba ventilacija i hladnoća, kao i nepravilan odnos između količine pčela i legla (previše legla,a premalo pčela), loš položaj pčelinjaka kao i zagađena sredina. Sve ovo pogoduje brzom razvoju gljivica koje larvu u rekordnom vremenu omotaju micelijima (hifama), čineći njeno brzo uginuće. Do klijanja spore dolazi kada u leglu dođe do veće koncentracije CO2 .Do povećanje koncentracije CO2 dolazi iz više razloga, a to su: Zbog prevelikog legla kada pčele hraniteljice ne mogu ispravno hraniti larve pa usljed nepovoljnih uvjeta larve oskudjevaju sa proteinskom hranom i dobijaju manje mliječi. Pčele su prisiljene hraniti larve sa više meda i još gore sa više šećera. Proizvođač CO2 u košnici je med. Larva koja je neispravno hranjena trošeći previše meda u ćeliji proizvodi nekoliko puta više CO2 . Kada usljed hladnog vremena pčele da bi grijale leglo troše veće količine meda proizvode i velike količine CO2, a još je i ventilacija slaba tada količina CO2 u ćeliji gdje je grijana larva poveća se nekoliko puta. Tada dolazi do aktivacije i klijanja spora. Bolest napada larve u trećem-četvrtom danu života, a u košnicu je unose pčele svježe sakupljenim polenom i nektarom. Uginuće larvi nastupa neposredno pred ili posle poklapanja ćelija.
Smanjite mogućnost da vam pčele obole od bolesti legla tako što ćete povećati higijenske navike pčela. Za povećanje higijenskih navika pčela koristite ORGANIK. To je biološko sredstvo koje odmah nakon primjene kod pčela aktivira gen čišćenja i pčele trenutno potiče da čiste košnicu od oštećenih i odumrlih larvi u leglu. Pčele se toliko aktiviraju na čišćenje da iz košnice izbacuju sve ono čemu nije mjesto u košnici. Primjenom ORGANIK odstranjujete varou, krečno leglo i nozemozne pčele. Jednom riječju ORGANIK čini pčele znatno vitalnijim, a samim time i zdravijim te pčelinja društva rjeđe obolijevaju od najgorih bolesti kao što je Američka trulež legla i Evropska trulež legla. Primjenom ORGANIK a pčele brzo pronalaze mumificirane larve u leglu i izbacuju ih van košnice. Polivanjem ORGANIK direkt po pčelama na pčelama se stvara mikro film sredstva Koji nepovoljno utječe na spore gljivica. Pčele jedna drugu čiste i tako uklanjaju spore sa pčela koje hrane larve. Budući da sada pčele hraniteljice na svojim dlačicama više nemaju spora pa ulaskom u ćeliju da nahrane larvu više ne mogu zaraziti tu larvu.
Sanacija: Za sanaciju vapnenog legla potrebno je toplo vrijeme (kraj maja juni …) te imati čistu podnicu, čist jedan sanduk i nekoliko čistih izgrađenih okvira, matičnu rešetku, podnicu i čistu pokrovnu dasku. Zaraženo društvo skloniti sa mjesta u stranu i na njegovo mjesto staviti čistu podnicu i sanduk sa najmanje 3 čista izgrađena okvira najbolje od djevičanskog medišnog saća. Dopuniti satnim osnovama i sa 2 okvira hrane iz drugog zdravog društva. U staroj košnici pronaći maticu i staviti je u taj novi sanduk. Ako je društvo previše zaraženo najbolje je promijeniti maticu. Na taj sanduk dodati matičnu rešetku bez leta ili ako ga ima leto zatvoriti. Sve leglo sa pripadajućim pčelama staviti iznad matične rešetke. Ako ima medišni nastavak sa medom staviti ga iznad legla. Sve pčele politi sa ORGANIK-om za LR oko 3 do 5 ml po ulici pčela u zavisnosti od jačine ulice. Ponovo politi sve pčele nakon 6 i 13 dana. 24 dana poslije prevješavanja kada je izišlo sve zdravo leglo iznad matične rešetke ukloniti ćemo taj nastavak sa svim okvirima. Leglo koje nije izišlo je mrtvo i zaraženo. Pčele stresti u prvi nastavak, a sklonjene okvire pretopiti,a med izvrcati i nipošto taj med ne davati pčelama. Tijekom sljedećih mjeseci potrebno je politi pčele sa ORGANIK-om jednom do 2 puta svakih 15 dana. Time ćemo kod pčela održati nagon čišćenja, košnicu održati dobro čistom i dodatno smanjiti mogućnost da se ponovo pojavi vapneno leglo. Varoa tretmanima urađenim po tabeli ne može doći do velike zaraze jer automatski se uklanja i vapneno leglo pa nije potrebno prevješavanje samo malo obratiti dodatnu pažnju i odraditi neki od dodatnih polivanja. Znači kod manje zaraze vapneno se leglo može polivanjem ukloniti bez zanjene matice i prevješavanja legla.
ORGANIK organsko sretstvo protiv Varroe Destructor,Virusa,Vapnenastog legla ,Nozemoze
16,00 €
CIJENA: 100 kn + pdv 25 kn
Dodatan popust dajemo na naručenih 10 i više bočica ORGANIK -a :
Tada je cijena 80 kn + pdv 20 kn
ORGANIK ima nekoliko eteričnih ulja koja skidaju varou, nozemozu, gljivice, bakterije, viruse i spore.
Pakiranje je od 0,5 litara ( dovoljno je za 10 košnica x 3 tretmana ) , poželjno je koristiti dozator prilikom tretiranja radi same ekonomičnosti i preciznosti tretiranja
https:/trgovina/automatski-dozator-oksalne-kiseline/
preporuka je da se koristi u kombinaciji sa KAS81 s timolom
https:/trgovina/kas-81-sa-timolom-3-x-koncentrat-500-ml/
https:/trgovina/kas-81-sa-timolom-3-x-koncentrat-250-ml/
Nema na zalihi
Opis
ORGANIK je najsličniji proizvod več poznatom BIO VIT CLEAN u također odlično dijeluje protiv varoje destructor , vapnenasto legla , nozemoze
U ORGANIKU su voda šećer 3 org. kiseline, eterična ulja, ljuta paprika , ljekovito biljke, propolis otopina, vitamini i prehranbeni aditivi. Ukupno 25 stavki .Sve je to sastavni dio hrane i pića koji su u širokoj u potrebi. Ja savjetujem da dok se pčele tretiraju da im se u to vrijeme daje malo sirupa. Ako ima malo paše onda ne treba sirup. Najbolji rezultati se postišu kada uklonimo pčelinje leglo iz košnice jer varoja nema se gdje sakriti . ( pogledajte taj oglas , izolatori jedno ili tro okvirni te blokatori za pčelinju maticu )
ORGANIKOM je organsko sredstvo u primjeni po broju tretiranja i količini . Nije štetno ako se pređu popisane doze prilikom tretiranja. Dobra diagnostika omogučava racionalno korištenje. Nakon tretmana ORGANIKOM u medu ne nalazimo nikakve rezidue.
Djelovanje:
SASTAV: Extrekat ljekovitog bilja,eterična ulja,ljuta paprika , nosioci dijelatne tvari,organske kiseline,osviježivači , glicerin,propolis,emulgatori.Pčele se tretiraju 3 – 5 ml po ulici .Tretiramo samo pčele koje se nalazi u plodištu . Pod jednom ulicom podrazumjeva se 1 ulica gusto zaposjednuta pčelama na LR , DB ili drugim okvirima . Ukoliko imamo 2 plodišna nastavka količina se rasporedi na 2 plodišna tijela . Moguče je tretirati samo jedno plodišno tijelo zatim če pčele prenjeti kontaktno na sve pčele u košnici .
Ljetni tretman : tada su pčele obično raspuštene tako da treba približno utvrditi broj punih ulica sa pčelama. Posebno kod mladih rojeva koji se nalaze u jednom tijelu .
Te je preporuka sa dozatorom preciznije izvršiti tretman ORGANIKOM .
TRETIRANJE PČELJINJE ZAJEDNICE : može se obaviti proljetno tretiranje 1-3 x počevši od 01.04 tekuče godine ,osnovni tretman ljeto/jesen 4 x svakih 6 – 10 dana ,
zimski tretman bez legal 1x , obično sačekamo 10 dana nakon što leglo stane kako bi sva varoa izašla iz legla. Poželjno je da imao antivaroznu podnicu ( AV) . Prilikom osnovnog, ljetno/jesenji tretmana , one pčeljinje zajednice koje i nakon zadnjeg tretmana pokažu pad večeg broja varoe ( inkubatori ) treba nastaviti tretirati .
Uz dobru diagnostiku , optimalne uslove u ljetnom / jesenskom može se smanjiti broj tretiranja na manje od 3 x I još jedan na inkubatore kao i količina ali ne manje od 3ml po ulici. Ukoliko imate stvarni uvid u stanje varoe u pčeljinjoj zajednici količina po jednoj ulici se može smanjiti . Posebno u period kada se smanjuje količina poklopljenog legal . Tretiranje se može vršiti tokom cijelog dana s tim da je bolje kasno naveče ili rano ujutro kada su sve pčele na okupu . Kod zimskog tretmana poželjno je sadržaj blago zagrijati na temperature tijela . Osobna iskustva su mi pokazala da na temperaturama od 5-8 C i velikoj vlagi u zraku preko 80 % se postižu najbolji rezultati u zimskom tretmanu .
Sadržaj u boci prije svake upotrebe dobro protresti. Tečnost koja se ne potroši držati na tamnom i hladnom mjestu dobro zatvorena . Kada se boca otvori najbolje upotrijebiti u roku od 6 mjeseci . Uz bocu dobijete čep za tanki mlaz koji ima malu rupicu kako bi precizno dozirali raspoređivanje tekučine po pčelama koje se nalaze u ulicama .
Također vam preporučujemo dozator sa kojim možete brzo i efikasno tretirati vaše pčele.
https:/trgovina/automatski-dozator-oksalne-kiseline/ ( automatski dozator oksalne kiseline )
…………………………………………………………………………………………………………………………..
O NOZEMOZI CERANI :
http://www.pcela.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=1222
Kada je u pitanju varooza, treba naglasiti dobru suradnju u vezi istraživanja na kontroli i suzbijanju varooze između istraživača s Agronomskog fakulteta u Švedskoj, Savjetodavne službe i pčelara, a osnovni koncept je uklanjanje poklopljenog trutovskog legla u proljeće/rano ljeto, praćenje prirodnog pada varoe u lipnju, tretiranje mravljom kiselinom odmah nakon vrcanja meda (ako je potrebno) i konačno – primjena oksalne kiseline kasno u jesen. A osim tretmana, pčelarima se savjetuje da naprave određeni broj nuklusa svake godine. Isto tako, istraživanja o kontroli varoe provedena su svake godine od 1997. godine, a udio zajednica koje su tretirane Apistanom je smanjen tijekom godina te je u 2010. godini iznosio 33 posto.
Nakon ove izvrsne prezentacije, uslijedilo je jednako zanimljivo i aktualno predavanje o učinkovitosti tretiranja „tihog ubojice“ – nozemoze, fitofarmakološkim pripravcima koje je održala doc. dr. sc. Ivana Tlak Gajger te je na početku izlaganja pojasnila kako je nozemoza jedna od najopasnijih nametničkih bolesti odraslih pčela, a uzrokuje je unutarstanična mikrosporidija iz roda Nosema. Uzročnici primarno prazitiraju u epitelnim stanicama srednjeg crijeva pčele – što dovodi do njihova propadanja te stvaranja spora kojima se bolest prenosi. Pčele prerano postaju sakupljačice, što za sobom povlači posljedice koje dovode do slabljenja pčelinje zajednice ili čak njenog propadanja. Budući da važeća zakonska regulativa u EU i RH ne dozvoljava uporabu fumagilina i antibiotika za tretiranje pčelinjih zajednica, naglasila je doc. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, u istraživanju je korišten fitofarmakološki preparat Nozevit – prirodni pripravak proizveden u obliku vodene otopine biljnih polifenola, koji je odobren u EU i registriran kao „partner u suzbijanju nozemze“ te je utvrđeno da djeluje na smanjenje broja spora uzročnika tijekom tretiranja oboljelih pčelinjih zajednica. Cilj ovog istraživanja bio je, dakle, utvrditi utjecaj primjene fitofarmakološkog pripravka Nozevit na broj spora N. ceranae u srednjem crijevu medonosnih pčela tretiranih na četiri različita načina, kazala je veterinarska stručnjakinja Ivana Tlak Gajger i prisutnima iznijela zaključke istraživanja.
Budući da je medonosna pčela značajan čimbenik hranidbenog lanca, posljednjih je godina postala predmet mnogih istraživanja na području biomedicine i poljoprivrede, napomenula je doc. dr. sc. Ivana Tlak Gajger.
Tako je u uzorcima pčela sakupljačica iz svih pokusnih pčelinjih zajednica u kojima je primjenjen Nozevit smanjen broj spora N. ceranae u odnosu na kontrolne skupine, te u odnosu na početno uzorkovanje. Isto tako, u pokusnim pčelinjim zajednicama u kojima jeNozevit primjenjivan u šećernom sirupu prihranom u hranilicama 30. dan nakon početka tretiranja – broja spora N. ceranae je smanjen za 88,5 posto u odnosu na početno uzorkovanje, dok je u pokusnoj skupini pčelinjih zajednica tretiranih šećernim sirupom s dodatkom Nozevita primjenjenog prskanjem izravno po pčelama 40. dan nakon početka tretiranja – broj spora N. ceranae smanjen za 81,92 posto u odnosu na početno uzorkovanje. U pokusnim pčelinjim zajednicama u kojima je Nozevit primjenjivan u peludnim pogačama 20. dana nakon početka tretiranja – broj spora N. ceranae je također smanjen za 96,70 posto u odnosu na početno uzorkovanje. U pokusnoj skupini pčelinjih zajednica tretiranih šećernim sirupom s dodatkom Nozevita primjenjenog putem aerosola 10. dan nakon početka tretiranja – broj spora N. ceranae je pak smanjen za 78,40 posto u odnosu na početno uzorkovanje. Na kraju je Ivana Tlak Gajger još kazala da su PCR rezultati umnažanja sa specifičnim parom početnica svih pretraženih uzoraka pčela bili pozitivni na prisustvo nametnika N. ceranae.
Moja preporuka za suzbijanje N. ceranae :
https:/trgovina/kas-81-sa-timolom-3-x-koncentrat-500-ml/
https:/trgovina/kas-81/
Vapneno (Krečno) leglo STOP
Sanacija vapnenog legla (Ascosphaera apis)
Bolest pčelinjeg legla izazvana gljivicom Ascosphaera apis, javlja se u radiličkom i trutovskom leglu. Bolest na leglo prenose pčele hraniteljice,a može biti zaražena i matica. Ako se i pojave spore gljivice Ascosphaera apis u košnici ne znači da će doći do zaraze pčelinjeg legla. Da bi se bolest pojavila moraju se ispuniti neki preduvjeti koji pogoduju klijanju spora i stvaranju bolesti vapnenog legla. Nepovoljni uvjeti u košnici su: povećana vlaga, loša hrana (prevelika količina meda nastalog od saharina), manjak bjelančevina (nedovoljna količina perge u košnici), slaba ventilacija i hladnoća, kao i nepravilan odnos između količine pčela i legla (previše legla,a premalo pčela), loš položaj pčelinjaka kao i zagađena sredina. Sve ovo pogoduje brzom razvoju gljivica koje larvu u rekordnom vremenu omotaju micelijima (hifama), čineći njeno brzo uginuće. Do klijanja spore dolazi kada u leglu dođe do veće koncentracije CO2 .Do povećanje koncentracije CO2 dolazi iz više razloga, a to su: Zbog prevelikog legla kada pčele hraniteljice ne mogu ispravno hraniti larve pa usljed nepovoljnih uvjeta larve oskudjevaju sa proteinskom hranom i dobijaju manje mliječi. Pčele su prisiljene hraniti larve sa više meda i još gore sa više šećera. Proizvođač CO2 u košnici je med. Larva koja je neispravno hranjena trošeći previše meda u ćeliji proizvodi nekoliko puta više CO2 . Kada usljed hladnog vremena pčele da bi grijale leglo troše veće količine meda proizvode i velike količine CO2, a još je i ventilacija slaba tada količina CO2 u ćeliji gdje je grijana larva poveća se nekoliko puta. Tada dolazi do aktivacije i klijanja spora. Bolest napada larve u trećem-četvrtom danu života, a u košnicu je unose pčele svježe sakupljenim polenom i nektarom. Uginuće larvi nastupa neposredno pred ili posle poklapanja ćelija.
Smanjite mogućnost da vam pčele obole od bolesti legla tako što ćete povećati higijenske navike pčela. Za povećanje higijenskih navika pčela koristite ORGANIK. To je biološko sredstvo koje odmah nakon primjene kod pčela aktivira gen čišćenja i pčele trenutno potiče da čiste košnicu od oštećenih i odumrlih larvi u leglu. Pčele se toliko aktiviraju na čišćenje da iz košnice izbacuju sve ono čemu nije mjesto u košnici. Primjenom ORGANIK odstranjujete varou, krečno leglo i nozemozne pčele. Jednom riječju ORGANIK čini pčele znatno vitalnijim, a samim time i zdravijim te pčelinja društva rjeđe obolijevaju od najgorih bolesti kao što je Američka trulež legla i Evropska trulež legla. Primjenom ORGANIK a pčele brzo pronalaze mumificirane larve u leglu i izbacuju ih van košnice. Polivanjem ORGANIK direkt po pčelama na pčelama se stvara mikro film sredstva Koji nepovoljno utječe na spore gljivica. Pčele jedna drugu čiste i tako uklanjaju spore sa pčela koje hrane larve. Budući da sada pčele hraniteljice na svojim dlačicama više nemaju spora pa ulaskom u ćeliju da nahrane larvu više ne mogu zaraziti tu larvu.
Sanacija: Za sanaciju vapnenog legla potrebno je toplo vrijeme (kraj maja juni …) te imati čistu podnicu, čist jedan sanduk i nekoliko čistih izgrađenih okvira, matičnu rešetku, podnicu i čistu pokrovnu dasku. Zaraženo društvo skloniti sa mjesta u stranu i na njegovo mjesto staviti čistu podnicu i sanduk sa najmanje 3 čista izgrađena okvira najbolje od djevičanskog medišnog saća. Dopuniti satnim osnovama i sa 2 okvira hrane iz drugog zdravog društva. U staroj košnici pronaći maticu i staviti je u taj novi sanduk. Ako je društvo previše zaraženo najbolje je promijeniti maticu. Na taj sanduk dodati matičnu rešetku bez leta ili ako ga ima leto zatvoriti. Sve leglo sa pripadajućim pčelama staviti iznad matične rešetke. Ako ima medišni nastavak sa medom staviti ga iznad legla. Sve pčele politi sa ORGANIK-om za LR oko 3 do 5 ml po ulici pčela u zavisnosti od jačine ulice. Ponovo politi sve pčele nakon 6 i 13 dana. 24 dana poslije prevješavanja kada je izišlo sve zdravo leglo iznad matične rešetke ukloniti ćemo taj nastavak sa svim okvirima. Leglo koje nije izišlo je mrtvo i zaraženo. Pčele stresti u prvi nastavak, a sklonjene okvire pretopiti,a med izvrcati i nipošto taj med ne davati pčelama. Tijekom sljedećih mjeseci potrebno je politi pčele sa ORGANIK-om jednom do 2 puta svakih 15 dana. Time ćemo kod pčela održati nagon čišćenja, košnicu održati dobro čistom i dodatno smanjiti mogućnost da se ponovo pojavi vapneno leglo. Varoa tretmanima urađenim po tabeli ne može doći do velike zaraze jer automatski se uklanja i vapneno leglo pa nije potrebno prevješavanje samo malo obratiti dodatnu pažnju i odraditi neki od dodatnih polivanja. Znači kod manje zaraze vapneno se leglo može polivanjem ukloniti bez zanjene matice i prevješavanja legla.
MOŽDA ĆE VAM SE SVIDJETI I OVO
Mravlja kiselina 85 % protiv varoe
8,00 € Dodaj u košaricuBio Vit Clean u borbi protiv varoe , vapnenastog legla i nozemoze uspješan je zadnjih 10 godina
16,50 € Dodaj u košaricuMliječna kiselina 80 % u borbi protiv varoe
12,00 € Dodaj u košaricuAskorbinska kiselina – Vitamin C 100 grama
3,50 € Dodaj u košaricuTimol u prahu 1000 grama ,u pčelarstvu,upotreba i iskustva
110,00 € Dodaj u košaricuAPIS DETOX 100 g ZA ZDRAVLJE PČELA
100,00 €Izvorna cijena bila je: 100,00 €.90,00 €Trenutna cijena je: 90,00 €. Pročitaj višeSlični proizvodi
KAS 81 sa timolom 3 x koncentrat- 500 ml *za pčele protiv nozemose
26,00 € Dodaj u košaricuSublimator za oksalnu kiselinu u prahu na plin,dimni top (termostat, vremenske releji)
375,00 € Dodaj u košaricuKobalt klorid 99%
15,00 € Dodaj u košaricuPregradna matična rešetka za LR košnice , plastična , okomita
9,00 € Pročitaj višeParni topionik – kapacitet: 10 LR okvira ili 11 AŽ okvira
470,00 € Dodaj u košaricuPresa za satne osnove DB formata / Manual Beeswax Comb Foundation Press easily get all desired formats as well
850,00 €Izvorna cijena bila je: 850,00 €.795,00 €Trenutna cijena je: 795,00 €. Dodaj u košaricuSublimator (isparivač) oksalne kiseline
245,00 € Dodaj u košaricuKUTIJA ZA NUKLEUSE LR , DB ( Dadan-Blat ) VELIČINE
12,00 €Izvorna cijena bila je: 12,00 €.10,00 €Trenutna cijena je: 10,00 €. Dodaj u košaricuPodnica pvc crna za pčele sa sakupljačem peludi
17,90 €Izvorna cijena bila je: 17,90 €.16,90 €Trenutna cijena je: 16,90 €. Dodaj u košaricuEM probiotik moćan probiotik i antioksidans u borbi protiv nozemoze i virusa
6,50 € Dodaj u košaricuIzolator za maticu/kraljicu 3 okvirni u pčelarstvu
5,50 € Dodaj u košaricuOctena kiselina esencija 80% protiv voskovog moljca
9,00 € Dodaj u košaricuSlični proizvodi
Kartuša plinska boca za dimni top Vita Bee
10,00 € Dodaj u košaricuOksalna kiselina tinktura 250ml
8,00 €Izvorna cijena bila je: 8,00 €.7,00 €Trenutna cijena je: 7,00 €. Dodaj u košaricuEM probiotik moćan probiotik i antioksidans u borbi protiv nozemoze i virusa
6,50 € Dodaj u košaricuOksalna kiselina,u pčelarstvu,upotreba i iskustva
3,00 € Dodaj u košaricu